Objawy

Poniżej przedstawiono listę najczęściej występujących objawów przy chorobie hemoroidalnej. Należy jednak pamiętać, że wystąpienie tych objawów nie zawsze oznacza również wystąpienie choroby hemoroidalnej. Czasami objawy przedstawione poniżej mogą towarzyszyć jeszcze bardziej poważnym chorobom układu pokarmowego. Najlepszym rozwiązaniem bez wątpienia jest wizyta u lekarza specjalisty i szczegółowe przedstawienie mu swego problemu.

Najczęstsze objawy choroby hemoroidalnej:

  • świąd w okolicach odbytu
  • pieczenie w okolicach odbytu
  • bóle okolic odbytu
  • pojawianie się jasnoczerwonych śladów krwi na stolcu oraz papierze toaletowym (czasem także na bieliźnie)
  • uczucie niecałkowitego wypróżnienia
  • powstawanie zakrzepów
  • częściowe nietrzymanie gazów
  • częściowe nietrzymanie stolca
  • wypadanie hemoroidów na zewnątrz odbytu

Najczęściej powyższe objawy występują łącznie, co bez wątpienia znacznie może obniżyć komfort życia osobie borykającej się z problemami hemoroidów.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że ból odbytu pojawia się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Początkowych oznak problemu z guzkami krwawniczymi możemy nie zauważyć, lub możemy je zlekceważyć przypisując im inne przyczyny występowania. Jednym z pierwszych objawów jest świąd w okolicach odbytu oraz występowanie jasnoczerwonych plam na papierze toaletowym. Wiele osób tego typu objawy przypisuje nieodpowiedniej diecie (częstemu spożywaniu ostrych potraw) lub też noszeniu niewygodnej bielizny. W takim przypadku powinniśmy zachować szczególną czujność i zmienić nasze przyzwyczajenia, żeby jak najwcześniej móc wyeliminować powyższe przyczyny (jeśli rzeczywiście mamy problem z guzkami krwawniczymi).

Bez wątpienia powodem do naszego niepokoju powinny być pojawiające się problemy w wypróżnianiu.

Jeśli nie zgłosimy się do lekarza i będziemy przymykać oko na nasze dolegliwości, to w końcu możemy doprowadzić do wielu nieprzyjemnych (bolesnych) komplikacji. Nieleczona choroba hemoroidalna może prowadzić nie tylko do znacznego pogorszenia komfortu naszego życia (nietrudno to sobie wyobrazić - długie i męczące wizyty w toalecie, nietrzymanie gazów, itp.) ale również do mocnych krwawień czy nawet do pęknięcia odbytu.

Nie milczmy w sytuacjach, w których chodzi o nasze zdrowie. Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, to im szybciej się zgłosisz do proktologa, tym masz większe szanse na skuteczne i bezbolesne zwalczenie choroby.

Chcesz poznać stadia zaawansowania choroby hemoroidalnej? Sprawdź kolejny artykuł: stadia rozwoju choroby.